Welcome to Hotenda.com Online Store!

S29WS256P0SBFW002
Cypress Semiconductor Corp
Surface Mount WS-P Memory IC WS-P Series 256 Mb kb 11.6mm mm 80mA mA 16b b
SOT-23
S29WS256P0SBFW002 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 84-VFBGA |
| Number of Pins | 84 |
| Operating Temperature | -25°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2015 |
| Series | WS-P |
| JESD-609 Code | e1 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 84 |
| ECCN Code | 3A991.B.1.A |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5) |
| Additional Feature | SYNCHRONOUS BURST MODE OPERATION POSSIBLE |
| HTS Code | 8542.32.00.51 |
| Technology | FLASH - NOR |
| Voltage - Supply | 1.7V~1.95V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.95V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.7V |
| Interface | Parallel, Serial |
| Memory Size | 256Mb 16M x 16 |
| Nominal Supply Current | 80mA |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Clock Frequency | 80MHz |
| Access Time | 80ns |
| Memory Format | FLASH |
| Memory Interface | Parallel |
| Organization | 16MX16 |
| Memory Width | 16 |
| Write Cycle Time - Word, Page | 60ns |
| Address Bus Width | 24b |
| Density | 256 Mb |
| Standby Current-Max | 0.000005A |
| Sync/Async | Asynchronous |
| Word Size | 16b |
| Data Polling | YES |
| Toggle Bit | YES |
| Number of Sectors/Size | 8254 |
| Sector Size | 16K64K |
| Page Size | 8words |
| Ready/Busy | YES |
| Boot Block | BOTTOM/TOP |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Length | 11.6mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 700 | $8.30656 | $5814.592 |
Similar Memory from Cypress Semiconductor Corp and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
