Welcome to Hotenda.com Online Store!

S29CD032J0MQFM010
Cypress Semiconductor Corp
Surface Mount CD-J Memory IC CD-J Series 32 Mb kb 20mm mm 55mA mA 32b b
SOT-23
S29CD032J0MQFM010 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 80-BQFP |
| Number of Pins | 80 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TA |
| Packaging | Tray |
| Published | 2015 |
| Series | CD-J |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 80 |
| ECCN Code | 3A991.B.1.A |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | SYNCHRONOUS BURST MODE OPERATION ALSO POSSIBLE; BOTTOM BOOT BLOCK |
| HTS Code | 8542.32.00.51 |
| Technology | FLASH - NOR |
| Voltage - Supply | 1.65V~2.75V |
| Terminal Position | QUAD |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.6V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 2.6V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2.75V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.5V |
| Memory Size | 32Mb 1M x 32 |
| Nominal Supply Current | 55mA |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Clock Frequency | 56MHz |
| Access Time | 54ns |
| Memory Format | FLASH |
| Memory Interface | Parallel |
| Organization | 1MX32 |
| Memory Width | 32 |
| Write Cycle Time - Word, Page | 60ns |
| Address Bus Width | 20b |
| Density | 32 Mb |
| Standby Current-Max | 0.00006A |
| Sync/Async | Asynchronous |
| Word Size | 32b |
| Programming Voltage | 2.7V |
| Data Polling | YES |
| Toggle Bit | YES |
| Command User Interface | YES |
| Number of Sectors/Size | 1662 |
| Sector Size | 2K16K |
| Ready/Busy | YES |
| Boot Block | BOTTOM |
| Common Flash Interface | YES |
| Height Seated (Max) | 3.35mm |
| Length | 20mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 66 | $9.70424 | $640.47984 |
Similar Memory from Cypress Semiconductor Corp and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
