Welcome to Hotenda.com Online Store!

CY7C1471BV25-133AXCT
Cypress Semiconductor Corp
Surface Mount NoBL? Memory IC NoBL? Series CY7C1471 72 Mb kb 20mm mm 305mA mA 36b b
SOT-23
CY7C1471BV25-133AXCT Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Number of Pins | 100 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2004 |
| Series | NoBL™ |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | FLOW-THROUGH ARCHITECTURE |
| Technology | SRAM - Synchronous, SDR |
| Voltage - Supply | 2.375V~2.625V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | CY7C1471 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 2.5V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2.625V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.375V |
| Memory Size | 72Mb 2M x 36 |
| Number of Ports | 4 |
| Nominal Supply Current | 305mA |
| Memory Type | Volatile |
| Clock Frequency | 133MHz |
| Access Time | 6.5ns |
| Memory Format | SRAM |
| Memory Interface | Parallel |
| Organization | 2MX36 |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Memory Width | 36 |
| Address Bus Width | 21b |
| Density | 72 Mb |
| I/O Type | COMMON |
| Sync/Async | Synchronous |
| Word Size | 36b |
| Standby Voltage-Min | 2.38V |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Length | 20mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
Similar Memory from Cypress Semiconductor Corp and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
