Welcome to Hotenda.com Online Store!

CY7C1370DV25-167BZI
Cypress Semiconductor Corp
Surface Mount NoBL? 165 Pin Memory IC NoBL? Series CY7C1370 18 Mb kb 15mm mm 275mA mA 36b b
SOT-23
CY7C1370DV25-167BZI Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 165-LBGA |
| Number of Pins | 165 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Published | 2006 |
| Series | NoBL™ |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 165 |
| ECCN Code | 3A991.B.2.A |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Additional Feature | PIPELINED ARCHITECTURE |
| Technology | SRAM - Synchronous, SDR |
| Voltage - Supply | 2.375V~2.625V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 220 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | CY7C1370 |
| Pin Count | 165 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 2.5V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2.625V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.375V |
| Memory Size | 18Mb 512K x 36 |
| Number of Ports | 4 |
| Nominal Supply Current | 275mA |
| Memory Type | Volatile |
| Clock Frequency | 167MHz |
| Access Time | 3.4ns |
| Memory Format | SRAM |
| Memory Interface | Parallel |
| Organization | 512KX36 |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Memory Width | 36 |
| Address Bus Width | 19b |
| Density | 18 Mb |
| Standby Current-Max | 0.07A |
| I/O Type | COMMON |
| Sync/Async | Synchronous |
| Word Size | 36b |
| Standby Voltage-Min | 2.38V |
| Length | 15mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
Similar Memory from Cypress Semiconductor Corp and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
