Welcome to Hotenda.com Online Store!

CY7B993V-2AXIT
Cypress Semiconductor Corp
3.3V Clock Buffer, Fanout Distribution 100MHz CY7B993 Clock Generators RoboClock™ Series 100 Pins 100-LQFP 100 Terminals Surface Mount 2.97V~3.63V Tape & Reel (TR)
SOT-23
CY7B993V-2AXIT Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2003 |
| Series | RoboClock™ |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| Type | Clock Buffer, Fanout Distribution |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | CONFIGURABLE AS SINGLE ENDED TTL ALSO |
| Subcategory | Clock Drivers |
| Voltage - Supply | 2.97V~3.63V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| Base Part Number | CY7B993 |
| Output | LVTTL |
| Pin Count | 100 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.63V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.97V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 100MHz |
| Family | 7B |
| Input | LVPECL, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 4:18 |
| Max I(ol) | 0.002 A |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 0.25 ns |
| Propagation Delay (tpd) | 0.25 ns |
| Divider/Multiplier | Yes/Yes |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.25 ns |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
Similar Clock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers from Cypress Semiconductor Corp and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
