Welcome to Hotenda.com Online Store!

CY62256NLL-55ZXI
Cypress Semiconductor Corp
5V V Surface Mount MoBL? 28 Pin Memory IC MoBL? Series CY62256 256 kb kb 11.9mm mm 50mA mA 8b b
SOT-23
CY62256NLL-55ZXI Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 11 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.465, 11.80mm Width) |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Published | 2002 |
| Series | MoBL® |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Last Time Buy |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Technology | SRAM - Asynchronous |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.55mm |
| Frequency | 1MHz |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| Base Part Number | CY62256 |
| Pin Count | 28 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Memory Size | 256Kb 32K x 8 |
| Number of Ports | 1 |
| Nominal Supply Current | 50mA |
| Memory Type | Volatile |
| Max Supply Current | 50mA |
| Memory Format | SRAM |
| Memory Interface | Parallel |
| Organization | 32KX8 |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Write Cycle Time - Word, Page | 55ns |
| Address Bus Width | 15b |
| Density | 256 kb |
| Access Time (Max) | 55 ns |
| I/O Type | COMMON |
| Sync/Async | Asynchronous |
| Word Size | 8b |
| Standby Voltage-Min | 2V |
| Height | 1.02mm |
| Length | 11.9mm |
| Width | 8.1mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | Unknown |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
Similar Memory from Cypress Semiconductor Corp and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
