WBR50-250A
WBR50-250A
WBR50-250A
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
SOT-23
WBR50-250A Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 12 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Published 2012
Series WBR
Size / Dimension 0.650Diax1.830L 16.51mmx46.48mm
Tolerance -10% +100%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Axial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin (Sn)
Applications General Purpose
Capacitance 50μF
Voltage - Rated DC 250V
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 5Ohm @ 120Hz
Lead Diameter 812 μm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 0.395mA
Ripple Current140mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 140mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 182mA @ 100kHz
Length 46.482mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:551 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
WBR50-250A Product Details
WBR50-250A Overview
At full charge, the ripple current is 182mA @ 100kHz.In order for 5Ohm @ 120Hz to perform its full function, the ESR (Equivalent Series Resistance) needs to be provided.When the battery is charged to its lowest level, the ripple current is 140mA @ 120Hz.The capacitor operates from 250V DC voltage.The operating temperature should be maintained at -40°C~85°C for high efficiency.
WBR50-250A Features
the ripple current is 182mA @ 100kHz.
the ripple current is 140mA @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 250V
an operating temperature of -40°C~85°C