MLP473M7R5EB0C
MLP473M7R5EB0C
MLP473M7R5EB0C
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
SOT-23
MLP473M7R5EB0C Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 21 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case FlatPack
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-55°C~85°C
PackagingBulk
Published 2015
Series MLP
Size / Dimension 3.000Lx1.750W 76.20mmx44.45mm
Tolerance ±20%
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00.55
Capacitance 47000μF
Voltage - Rated DC 7.5V
Lead Pitch 25.4mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 30mOhm @ 120Hz
Lead Spacing1.000 25.40mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 2nA
Ripple Current9.1A
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 9.1A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 9.8A @ 20kHz
Lead/Base Style Straight
Height 12.7mm
Height Seated (Max) 0.500 12.70mm
Length 76.2mm
Width 44.45mm
RoHS StatusNon-RoHS Compliant
In-Stock:120 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
MLP473M7R5EB0C Product Details
MLP473M7R5EB0C Overview
During full charge, the ripple current is 9.8A @ 20kHz.A full performance of 30mOhm @ 120Hz requires the ESR (Equivalent Series Resistance).The ripple current at the lowest charge is 9.1A @ 120Hz.The height seated (Max) should be kept below 0.500 12.70mm.Voltage - Rated DC of 7.5V is required to operate this capacitor.The maximum efficiency can be achieved by maintaining -55°C~85°C as the operating temperature.
MLP473M7R5EB0C Features
the ripple current is 9.8A @ 20kHz.
the ripple current is 9.1A @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 7.5V
an operating temperature of -55°C~85°C