MC18FD201G-TF
MC18FD201G-TF
MC18FD201G-TF
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
SOT-23
MC18FD201G-TF Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 12 Weeks
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Terminal Shape WRAPAROUND
Dielectric MaterialMica
Weight 26.988746mg
Operating Temperature-55°C~125°C
PackagingTape & Reel (TR)
Published 2013
Series MC
Size / Dimension 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Tolerance ±2%
JESD-609 Code e3
Feature RF, High Q, Low Loss
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination SMD/SMT
ECCN Code EAR99
Temperature Coefficient25 ppm/°C
Terminal Finish Tin (Sn)
HTS Code8532.29.00.20
Capacitance 200pF
Voltage - Rated DC 500V
Packing Method TR, 7 Inch
Reach Compliance Code unknown
Case Code (Metric) 4532
Case Code (Imperial) 1812
Multilayer Yes
Dissipation Factor0.1 %
Height 2mm
Height Seated (Max) 0.079 2.00mm
Length 4.5mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:4647 items
MC18FD201G-TF Product Details
MC18FD201G-TF Overview
The size/dimension of this device is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm in order to ensure a high level of reliability.This device requires a voltage of - Rated DC of 500V in order to be fully functional.With the part, temperature coefficients of 25 ppm/°C are pre-set.The device should always remain at -55°C~125°C when in use.
MC18FD201G-TF Features
its size/dimension is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 25 ppm/°C temperature coefficient
MC18FD201G-TF Applications
  • Plasma generators
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ