Welcome to Hotenda.com Online Store!
CS5014BL14
Cirrus Logic
14 Bit Lead, Tin ADC 5V PLCC
SOT-23
CS5014BL14 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | PLCC |
| Number of Pins | 44 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 44 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Subcategory | Analog to Digital Converters |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Pin Count | 44 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Power Dissipation-Max | 250mW |
| Power Dissipation | 120mW |
| Number of Bits | 14 |
| Converter Type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| Supply Type | Dual |
| Resolution | 1.75 B |
| Sampling Rate | 56 ksps |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Max Dual Supply Voltage | 5.5V |
| Output Bit Code | BINARY |
| Integral Nonlinearity (INL) | 0.5 LSB |
| Min Dual Supply Voltage | 4.5V |
| Sample and Hold / Track and Hold | TRACK |
| Dual Supply Voltage | 5V |
| Analog Input Voltage-Max | 5V |
| Output Format | SERIAL, PARALLEL, WORD |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 84 dB |
| Negative Supply Voltage-Nom | -5V |
| Differential Nonlinearity | 0.5 LSB |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Cirrus Logic and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
