Welcome to Hotenda.com Online Store!

Z8F6422AR020EG
Zilog
64KB 64K x 8 FLASH eZ8 8-Bit Microcontroller Encore!® XP® Series Z8F6422 64 Pin 20MHz 3.3V 64-LQFP
SOT-23
Z8F6422AR020EG Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 13 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | Encore!® XP® |
| Published | 2008 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 20MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | Z8F6422 |
| Pin Count | 64 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Interface | I2C, IrDA, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 64kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 46 |
| RAM Size | 4K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Core Processor | eZ8 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 64KB 64K x 8 |
| Connectivity | I2C, IrDA, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 12x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Access Time | 20 μs |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 8b |
| ROM (words) | 65536 |
| Core Architecture | Z8 |
| CPU Family | Z8 |
| Number of UART Channels | 2 |
| Number of ADC Channels | 12 |
| Number of PWM Channels | 4 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Height | 1.45mm |
| Length | 10.1mm |
| Width | 10.1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $7.12000 | $7.12 |
| 25 | $5.84160 | $146.04 |
| 100 | $5.27180 | $527.18 |
Similar Embedded - Microcontrollers from Zilog and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
