UVZ1E220MDD1TD
UVZ1E220MDD1TD
UVZ1E220MDD1TD
Nichicon
SOT-23
UVZ1E220MDD1TD Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount PCB, Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Number of Pins 2
Dielectric MaterialAluminium
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingTape & Box (TB)
Published 2009
Series UVZ
Size / Dimension 0.197Dia 5.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Capacitance 22μF
Voltage - Rated DC 25V
Packing Method AMMO PACK
Lead Pitch 2mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.098 2.50mm
Lead Diameter 500 μm
Voltage 25V
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 16.5μA
Ripple Current58mA
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 58mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 116mA @ 10kHz
Dissipation Factor0.16 %
Lead/Base Style Straight
Diameter 5mm
Height 11mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
REACH SVHC No SVHC
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:24328 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
UVZ1E220MDD1TD Product Details
UVZ1E220MDD1TD Overview
A full charge means 116mA @ 10kHz ripple current.During the lowest charge, ripple current is 58mA @ 120Hz.You should keep the height of the seat (Max) below 0.492 12.50mm.Based on the dissipation factor of 0.16 %, it operates.Voltage - Rated DC of 25V is required to operate this capacitor.High efficiency requires an operating temperature of -55°C~105°C.
UVZ1E220MDD1TD Features
the ripple current is 116mA @ 10kHz.
the ripple current is 58mA @ 120Hz.
a dissipation factor of 0.16 %
voltage - Rated DC of 25V
an operating temperature of -55°C~105°C