UPW1V4R7MDD1TA
UPW1V4R7MDD1TA
UPW1V4R7MDD1TA
Nichicon
UPW 4.7μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 54mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can
SOT-23
UPW1V4R7MDD1TA Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingTape & Box (TB)
Published 2015
Series UPW
Size / Dimension 0.197Dia 5.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 35V
HTS Code8532.22.00
Capacitance 4.7μF
Packing Method AMMO PACK
Terminal Pitch5mm
Lead Pitch 2.0066mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.197 5.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 35V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.004935mA
Ripple Current54mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.12
Impedance600mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 54mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 180mA @ 100kHz
Diameter 5mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
Length 11mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:105231 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
UPW1V4R7MDD1TA Product Details
UPW1V4R7MDD1TA Overview
Full charge results in a ripple current of 180mA @ 100kHz.As far as the ripple current is concerned, it is 54mA @ 120Hz at the lowest charge.Sitting height (Max) should not exceed 0.492 12.50mm.Set the rated (DC) voltage of the device (URdc) to 35V.It is recommended that the operating temperature be kept at -55°C~105°C to achieve high efficiency.
UPW1V4R7MDD1TA Features
the ripple current is 180mA @ 100kHz.
the ripple current is 54mA @ 120Hz.
an operating temperature of -55°C~105°C