UPJ1J821MHD6
UPJ1J821MHD6
UPJ1J821MHD6
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 63volts 820uF 18x31.5 20% 7.5LS
SOT-23
UPJ1J821MHD6 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingBulk
Published 2015
Series UPJ
Size / Dimension 0.709Dia 18.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Feature General Purpose
HTS Code8532.22.00
Capacitance 820μF
Voltage - Rated DC 63V
Terminal Pitch7.5mm
Lead Pitch 7.493mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.295 7.50mm
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 1.5498mA
Ripple Current1.78A
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Tan Delta 0.08
Impedance43mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 1.78A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.11A @ 10kHz
Diameter 18mm
Height 31.5mm
Height Seated (Max) 1.299 33.00mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:5987 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UPJ1J821MHD6
The UPJ1J821MHD6 from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 63volts 820uF 18x31.5 20% 7.5LS.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C