UKZ1H220MPM
UKZ1H220MPM
UKZ1H220MPM
Nichicon
Cap Aluminum 22uF 50V 20% (8 X 11.5mm) Radial 3.5mm 1000 hr 85°C Bulk
SOT-23
UKZ1H220MPM Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Published 2012
Series UKZ
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications Audio
Voltage - Rated 50V
HTS Code8532.22.00
Capacitance 22μF
Terminal Pitch3.5mm
Lead Pitch 3.5052mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.138 3.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 50V
Lead Diameter 800 μm
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 11μA
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Tan Delta 0.08
Height Seated (Max) 0.453 11.50mm
Length 11.5mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:9687 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UKZ1H220MPM
The UKZ1H220MPM from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Cap Aluminum 22uF 50V 20% (8 X 11.5mm) Radial 3.5mm 1000 hr 85°C Bulk.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C