UKW1E101MED1TD
UKW1E101MED1TD
UKW1E101MED1TD
Nichicon
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
SOT-23
UKW1E101MED1TD Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 20 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Dielectric MaterialALUMINUM
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingTape & Box (TB)
Published 2015
Series UKW
Size / Dimension 0.248Dia 6.30mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Applications Audio
HTS Code8532.22.00
Capacitance 100μF
Voltage - Rated DC 25V
Terminal Pitch2.5mm
Lead Pitch 2.4892mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.098 2.50mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current185mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 185mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 277.5mA @ 10kHz
Diameter 6.3mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
Length 11mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:14869 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UKW1E101MED1TD
The UKW1E101MED1TD from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C