UKT0J471MPD1TD
UKT0J471MPD1TD
UKT0J471MPD1TD
Nichicon
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL
SOT-23
UKT0J471MPD1TD Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Dielectric MaterialALUMINUM
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingTape & Box (TB)
Published 2015
Series UKT
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications Audio
Voltage - Rated 6.3V
HTS Code8532.22.00
Capacitance 470μF
Terminal Pitch3.5mm
Lead Pitch 3.5052mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarity POLARIZED
Lead Spacing0.138 3.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 6.3V
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 105°C
Ripple Current270mA
Life (Hours) 1000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 270mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 405mA @ 10kHz
Diameter 8mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
Length 11.5mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:10882 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UKT0J471MPD1TD
The UKT0J471MPD1TD from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C