UCY2G120MPD1TD
UCY2G120MPD1TD
UCY2G120MPD1TD
Nichicon
CAP ALUM 12UF 20% 400V RADIAL
SOT-23
UCY2G120MPD1TD Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Dielectric MaterialALUMINUM
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingTape & Box (TB)
Published 2015
Series UCY
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
Voltage - Rated 400V
HTS Code8532.22.00
Capacitance 12μF
Terminal Pitch5mm
Lead Pitch 5.0038mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.197 5.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 400V
Lifetime @ Temp 12000 Hrs @ 105°C
Ripple Current175mA
Polarization Polar
Life (Hours) 10000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 175mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 350mA @ 100kHz
Diameter 10mm
Height Seated (Max) 0.846 21.50mm
Length 20mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:5175 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UCY2G120MPD1TD
The UCY2G120MPD1TD from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 12UF 20% 400V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C