RG2012N-111-W-T5
RG2012N-111-W-T5
RG2012N-111-W-T5
Susumu
RES SMD 110 OHM 0.05% 1/8W 0805
SOT-23
RG2012N-111-W-T5 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 18 Weeks
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Surface MountYES
Terminal Shape WRAPAROUND
Mounting FeatureSURFACE MOUNT
Weight 5.499807mg
Operating Temperature-55°C~155°C
PackagingTape & Reel (TR)
Published 2007
Series RG
Size / Dimension 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tolerance ±0.05%
JESD-609 Code e3
Feature Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination SMD/SMT
ECCN Code EAR99
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Resistance 110Ohm
Terminal Finish Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Composition Thin Film
Power (Watts) 0.125W 1/8W
Voltage - Rated 150V
Additional FeatureANTI-SULFUR, HIGH PRECISION
Power Rating 125mW
Voltage - Rated DC 150V
Packing Method TR, Paper, 7 Inch
Max Power Dissipation125mW
Construction Rectangular
Resistor Type FIXED RESISTOR
Case Code (Metric) 2012
Case Code (Imperial) 0805
Height 508μm
Height Seated (Max) 0.020 0.50mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
Ratings AEC-Q200
In-Stock:21486 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About RG2012N-111-W-T5
The RG2012N-111-W-T5 from Susumu is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features RES SMD 110 OHM 0.05% 1/8W 0805.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C