Welcome to Hotenda.com Online Store!

MX29F400CTMI-70G
Macronix
5V V Surface Mount MX29F 44 Pin Memory IC MX29F Series 4 Mb kb 28.5mm mm 50mA mA
SOT-23
MX29F400CTMI-70G Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-SOIC (0.496, 12.60mm Width) |
| Number of Pins | 44 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2009 |
| Series | MX29F |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Last Time Buy |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 44 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Additional Feature | TOP BOOT BLOCK |
| HTS Code | 8542.32.00.51 |
| Technology | FLASH - NOR |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Pin Count | 44 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Memory Size | 4Mb 512K x 8 |
| Nominal Supply Current | 50mA |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Memory Format | FLASH |
| Memory Interface | Parallel |
| Organization | 256KX16 |
| Memory Width | 16 |
| Write Cycle Time - Word, Page | 70ns |
| Density | 4 Mb |
| Standby Current-Max | 0.000005A |
| Access Time (Max) | 70 ns |
| Sync/Async | Asynchronous |
| Programming Voltage | 5V |
| Endurance | 100000 Write/Erase Cycles |
| Write Cycle Time-Max (tWC) | 70ms |
| Alternate Memory Width | 8 |
| Data Polling | YES |
| Toggle Bit | YES |
| Command User Interface | YES |
| Number of Sectors/Size | 1217 |
| Sector Size | 16K8K32K64K |
| Ready/Busy | YES |
| Boot Block | TOP |
| Height Seated (Max) | 3mm |
| Length | 28.5mm |
| Width | 12.6mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $3.24000 | $3.24 |
| 16 | $2.94125 | $47.06 |
| 32 | $2.87750 | $92.08 |
| 64 | $2.86156 | $183.13984 |
| 112 | $2.56634 | $287.43008 |
| 256 | $2.55680 | $654.5408 |
| 512 | $2.46264 | $1260.87168 |
Similar Memory from Macronix and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
