LKS1H123MESB
LKS1H123MESB
LKS1H123MESB
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 50volts 12000uF 20%
SOT-23
LKS1H123MESB Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Published 2015
Series LKS
Size / Dimension 1.181Dia 30.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Snap in
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications Audio
HTS Code8532.22.00
Capacitance 12000μF
Voltage - Rated DC 50V
Terminal Pitch10mm
Lead Pitch 10.0076mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 2.32379mA
Ripple Current4.2A
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Tan Delta 0.3
Ripple Current @ Low Frequency 4.2A @ 120Hz
Diameter 30mm
Height Seated (Max) 1.969 50.00mm
Length 50mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:1084 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About LKS1H123MESB
The LKS1H123MESB from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 50volts 12000uF 20%.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C