LKG1E682MESYAK
LKG1E682MESYAK
LKG1E682MESYAK
Nichicon
CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP IN
SOT-23
LKG1E682MESYAK Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Series LKG
Size / Dimension 0.787Dia 20.00mm
Tolerance ±20%
HTS Code8532.22.00
Capacitance 6800μF
Voltage - Rated DC 25V
Lead Pitch 10mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 1.23mA
Ripple Current2.2A
Polarization Polar
Tan Delta 0.3
Ripple Current @ Low Frequency 2.2A @ 120Hz
Diameter 20mm
Height Seated (Max) 1.457 37.00mm
Length 35mm
RoHS StatusRoHS Compliant
In-Stock:2409 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About LKG1E682MESYAK
The LKG1E682MESYAK from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP IN.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C