APHHS1005SECK
APHHS1005SECK
APHHS1005SECK
Kingbright
SOT-23
APHHS1005SECK Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 12 Weeks
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Number of Pins 2
Shape RECTANGULAR
PackagingTape & Reel (TR)
Published 2009
Size / Dimension 1.00mm Lx0.50mm W
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Max Operating Temperature85°C
Min Operating Temperature -40°C
Color Orange
Subcategory Visible LEDs
Packing Method TAPE AND REEL
Number of Functions 1
Case Code (Metric) 1005
Case Code (Imperial) 0402
Configuration Standard
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.1V
Viewing Angle120°
Optoelectronic Device Type SINGLE COLOR LED
Forward Current20mA
Lens Style Rectangle with Flat Top
Lens Size 0.80mmx0.50mm
Luminous Intensity240 mcd
Millicandela Rating 150mcd
Lens Transparency Clear
Wavelength - Peak 610nm
Lens ColorColorless
Wavelength - Dominant 601nm
Number of LEDs 1
Reverse Voltage-Max 5V
Height 600μm
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:12562 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About APHHS1005SECK
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C