APG1005SEC-T
APG1005SEC-T
APG1005SEC-T
Kingbright
SOT-23
APG1005SEC-T Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 12 Weeks
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0402 (1005 Metric)
PackagingCut Tape (CT)
Published 2013
Size / Dimension 1.00mm Lx0.50mm W
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Color Orange
Case Code (Metric) 1005
Case Code (Imperial) 0402
Configuration Standard
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.05V
Viewing Angle120°
Optoelectronic Device Type SINGLE COLOR LED
Current - Test 20mA
Lens Style Rectangle with Flat Top
Lens Size 0.60mmx0.50mm
Luminous Intensity90 mcd
Lens Transparency Clear
Wavelength - Peak 611nm
Lens ColorColorless
Wavelength - Dominant 605nm
Height 250μm
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:16995 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About APG1005SEC-T
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C