745W-30/20
745W-30/20
745W-30/20
Qualtek
PWR ENT RCPT IEC320-C20 PANEL QC
SOT-23
745W-30/20 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 20 Weeks
Mount Panel, Snap in
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
PackagingBulk
Series 745W
Part StatusActive
Termination Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Connector Type Receptacle, Male Blades
Number of Positions 3
Gender Male
Approval Agency CSA, FIMKO, NEMKO, SEMKO, SEV, UL, VDE
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 33.00mm x 25.00mm
Connector Style IEC 320-C20
Current 20A
Voltage - IEC 250VAC
Filter Type Unfiltered - Commercial
Current - IEC 16A
Accomodates a Fuse No
Panel Thickness 0.118 3.00mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:3406 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 745W-30/20
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C