719A-00/12
719A-00/12
719A-00/12
Qualtek
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
SOT-23
719A-00/12 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Mount Flanges, Panel, Through Hole
Mounting Type Panel Mount, Flange; Through Hole, Right Angle
PackagingBulk
Published 2008
Series 719A
Part StatusObsolete
Moisture Sensitivity Level (MSL) Not Applicable
Termination Solder
Connector Type Receptacle, Male Blades - Module
Number of Positions 3
Approval Agency CSA, UL
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 28.10mm x 31.30mm
Connector Style IEC 320-C14
Current 10A
Voltage - UL 250VAC
Filter Type Unfiltered - Commercial
Accomodates a Fuse Yes (Fuse Not Included)
Fuse Yes
Fuse Holder, DrawerFuse Holder
Panel Thickness 0.157 4.00mm
Material Flammability Rating UL94 V-0
RoHS StatusROHS3 Compliant
Flammability Rating UL94 V-0
Lead Free Lead Free
In-Stock:3500 items
About 719A-00/12
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C