10AX027H3F35E2LG
10AX027H3F35E2LG
10AX027H3F35E2LG
Intel
3.5mm mm FPGAs Arria 10 GX Series 1152-BBGA, FCBGA 1mm mm
SOT-23
10AX027H3F35E2LG Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1152-BBGA, FCBGA
Surface MountYES
Operating Temperature0°C~100°C TJ
PackagingTray
Series Arria 10 GX
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
HTS Code8542.39.00.01
Subcategory Field Programmable Gate Arrays
Technology CMOS
Voltage - Supply 0.87V~0.93V
Terminal Position BOTTOM
Terminal FormBALL
Peak Reflow Temperature (Cel) NOT SPECIFIED
Supply Voltage 0.9V
Terminal Pitch1mm
[email protected] Reflow Temperature-Max (s) NOT SPECIFIED
JESD-30 Code S-PBGA-B1152
Number of Outputs 384
Qualification StatusNot Qualified
Power Supplies0.9V
Number of I/O 384
Number of Inputs 384
Programmable Logic TypeFIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Logic Elements/Cells 270000
Total RAM Bits 17870848
Number of LABs/CLBs 101620
Height Seated (Max) 3.5mm
Length 35mm
Width 35mm
RoHS StatusRoHS Compliant
In-Stock:4624 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
10AX027H3F35E2LG Product Details
10AX027H3F35E2LG Overview
This package is included in the 1152-BBGA, FCBGA package and is available for purchase. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. The I/Os are designed to facilitate a more coherent transfer of data. A fundamental building block consists of 270000 logic elements/cells. Supply voltage is 0.9V volts. FPGA parts like this belong to the Field Programmable Gate Arrays family. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. Fpga chips operates wFpga chipsh a supply voltage of 0.87V~0.93V. An FPGA belonging to the Arria 10 GX series is referred to as an FPGA. In order to ensure a safe and efficient operation, it is important to maintain a temperature within 0°C~100°C TJ at all times. In order to make this device as versatile as possible, there are 384 different outputs included. This FPGA model is contained in Tray for space saving. A device like this one offers 17870848 RAM bits, which is a considerable amount of memory. A total of 101620 LABs/CLBs make up this FPGA array. Power is supplied to the device by a 0.9V battery.