65-SSF-040-5-06
65-SSF-040-5-06
65-SSF-040-5-06
API Technologies Corp
Power Entry Module Filtered M 3 POS 125VAC 4A Switch/Fuse ST 1 Port
SOT-23
65-SSF-040-5-06 Datasheet PDF
Termination Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Number of Positions 3
Max Operating Temperature85°C
Min Operating Temperature -25°C
Orientation Straight
Depth 57.8mm
Approval Agency CSA, TUV, UL
Panel Cutout Dimensions Variable Size
Max Voltage Rating (AC) 125V
Max Current Rating 4A
Connector Style IEC 320-C14
Number of Ports1
Current 4A
Voltage - UL 125VAC
Switch Features Switch On-Off
Length 65mm
Panel Thickness 0.031 ~ 0.079 0.79mm ~ 2.00mm
RoHS StatusRoHS Compliant
In-Stock:3044 items
About 65-SSF-040-5-06
The 65-SSF-040-5-06 from API Technologies Corp is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Power Entry Module Filtered M 3 POS 125VAC 4A Switch/Fuse ST 1 Port.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C