S1008-391H
S1008-391H
S1008-391H
API Delevan Inc.
SOT-23
S1008-391H Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 45 Weeks
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1008 (2520 Metric)
Terminal Shape WRAPAROUND
Material - Core Ferrite
Shape/Size Description RECTANGULAR PACKAGE
Operating Temperature-55°C~125°C
PackagingTape & Reel (TR)
Series S1008
Published 2010
Size / Dimension 0.115Lx0.105W 2.92mmx2.66mm
Tolerance ±3%
JESD-609 Code e0
Pbfree Code no
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination SMD/SMT
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin/Lead (Sn63Pb37)
HTS Code8504.50.80.00
Packing Method TR, 13 Inch
Shielding YES
Number of Functions 1
Depth 2.66mm
Current Rating840mA
Case Code (Metric) 2520
Case Code (Imperial) 1008
Inductance 390nH
Test Frequency25MHz
DC Resistance (DCR) 160mOhm Max
Max DC Current 840mA
Frequency - Self Resonant 278MHz
Inductor Application RF INDUCTOR
Terminal Placement DUAL ENDED
Q @ Freq 40 @ 25MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) 40
Inductor Type GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Q Factor 40
Height 2.41mm
Height Seated (Max) 0.095 2.41mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusNon-RoHS Compliant
In-Stock:1839 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About S1008-391H
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C