S0402-8N2G3E
S0402-8N2G3E
S0402-8N2G3E
API Delevan Inc.
FIXED IND 8.2NH 600MA 130 MOHM
SOT-23
S0402-8N2G3E Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Terminal Shape WRAPAROUND
Material - Core Alumina
Shape/Size Description RECTANGULAR PACKAGE
Operating Temperature-55°C~125°C
PackagingBulk
Published 2012
Series S0402
Size / Dimension 0.043Lx0.025W 1.09mmx0.64mm
Tolerance ±2%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Type Wirewound
HTS Code8504.50.80.00
Shielding NO
Number of Functions 1
Current Rating600mA
Inductance 8.2nH
Test Frequency250MHz
DC Resistance (DCR) 130mOhm Max
Frequency - Self Resonant 4.4GHz
Inductor Application RF INDUCTOR
Terminal Placement DUAL ENDED
Q @ Freq 20 @ 250MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) 20
Inductance Frequency - Test 250MHz
Rated Current-Max 0.6A
Height Seated (Max) 0.030 0.76mm
RoHS StatusNon-RoHS Compliant
In-Stock:4035 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About S0402-8N2G3E
The S0402-8N2G3E from API Delevan Inc. is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features FIXED IND 8.2NH 600MA 130 MOHM.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C