PTKM25-30SM
PTKM25-30SM
PTKM25-30SM
API Delevan Inc.
SOT-23
PTKM25-30SM Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 12 Weeks
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Terminal Shape ONE SURFACE
Material - Core Ferrite
Shape/Size Description RECTANGULAR PACKAGE
PackagingBulk
Series PTKM-SM
Published 2002
Size / Dimension 0.440Lx0.440W 11.18mmx11.18mm
Tolerance ±10%
JESD-609 Code e0
Pbfree Code no
Part StatusActive
Number of Terminations 2
Termination SMD/SMT
ECCN Code EAR99
Type Toroidal
Terminal Finish Tin/Lead (Sn/Pb)
HTS Code8504.50.80.00
Shielding YES
Number of Functions 1
Depth 11.18mm
Construction Rectangular
Current Rating2.16A
Inductance 25μH
Test Frequency1kHz
DC Resistance (DCR) 70mOhm Max
Max DC Current 2.16A
Frequency - Self Resonant 25MHz
Inductor Application POWER INDUCTOR
Terminal Placement DUAL ENDED
Current - Saturation 500mA
Case/Size Code 4444
Height 10.16mm
Height Seated (Max) 0.400 10.16mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusNon-RoHS Compliant
Lead Free Contains Lead
In-Stock:680 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About PTKM25-30SM
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C