PTHF250R-50H
PTHF250R-50H
PTHF250R-50H
API Delevan Inc.
SOT-23
PTHF250R-50H Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 12 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Horizontal (Open)
Terminal Shape WIRE
Material - Core Molybdenum Permalloy(MPP)
Shape/Size Description CYLINDRICAL PACKAGE
PackagingBulk
Series PTHFR
Published 2010
Size / Dimension 0.625Dia 15.87mm
Tolerance ±10%
JESD-609 Code e2
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Type Toroidal
Terminal Finish Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
HTS Code8504.50.80.00
Shielding YES
Number of Functions 1
Current Rating1.84A
Lead Pitch 15.24mm
Lead Length 7.62mm
Inductance 250μH
Test Frequency1kHz
DC Resistance (DCR) 160mOhm Max
Max DC Current 1.84A
Frequency - Self Resonant 1.5MHz
Inductor Application POWER INDUCTOR
Inductance Frequency - Test 1kHz
Current - Saturation 900mA
Diameter 15.87mm
Height 15.875mm
Height Seated (Max) 0.300 7.62mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:485 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About PTHF250R-50H
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C