PT750-1700HM
PT750-1700HM
PT750-1700HM
API Delevan Inc.
Fixed Inductors 750uH 15% .28ohm HznMnt Toroid PwrInd
SOT-23
PT750-1700HM Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 8 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Horizontal (Open)
Terminal Shape WIRE
Material - Core Iron Powder
Shape/Size Description CYLINDRICAL PACKAGE
PackagingBulk
Published 2010
Series PT
Size / Dimension 1.700Dia 43.18mm
Tolerance ±15%
JESD-609 Code e0
Pbfree Code no
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
Type Toroidal
Terminal Finish Tin/Lead (Sn60Pb40)
Shielding YES
Number of Functions 1
Construction Cylindrical
Current Rating3.7A
Lead Length 12.7mm
Lead Spacing42.16mm
Lead Diameter 0.64 mm
Inductance 750μH
Test Frequency1kHz
DC Resistance (DCR) 280mOhm Max
Max DC Current 3.7A
Inductor Application POWER INDUCTOR
Inductance Frequency - Test 1kHz
Height 17.78mm
Height Seated (Max) 0.700 17.78mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusNon-RoHS Compliant
In-Stock:956 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About PT750-1700HM
The PT750-1700HM from API Delevan Inc. is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Fixed Inductors 750uH 15% .28ohm HznMnt Toroid PwrInd.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C