1331-471H
1331-471H
1331-471H
API Delevan Inc.
SOT-23
1331-471H Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 12 Weeks
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2-SMD
Terminal Shape WRAPAROUND
Material - Core Iron
Shape/Size Description RECTANGULAR PACKAGE
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingTape & Reel (TR)
Published 2010
Series 1331
Size / Dimension 0.313Lx0.115W 7.95mmx2.92mm
Tolerance ±3%
JESD-609 Code e0
Pbfree Code no
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination SMD/SMT
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin/Lead (Sn/Pb)
HTS Code8504.50.80.00
Packing Method TR, 13 Inch
Shielding YES
Number of Functions 1
Depth 3.18mm
Current Rating460mA
Inductance 470nH
Test Frequency25MHz
DC Resistance (DCR) 210mOhm Max
Max DC Current 460mA
Frequency - Self Resonant 220MHz
Inductor Application RF INDUCTOR
Terminal Placement DUAL ENDED
Q @ Freq 41 @ 25MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) 41
Inductor Type GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Q Factor 41
Case/Size Code 3313
Height 3.68mm
Height Seated (Max) 0.145 3.68mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusNon-RoHS Compliant
In-Stock:1445 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 1331-471H
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C