Welcome to Hotenda.com Online Store!
AD9050BRS-60
Analog Devices, Inc.
10 Bit 0.65mm ADC 5V SSOP
SOT-23
AD9050BRS-60 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | SSOP |
| Number of Pins | 28 |
| Packaging | Rail/Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Subcategory | Analog to Digital Converters |
| Technology | BICMOS |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Polarity | Bipolar |
| Power Supplies | 5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Power Dissipation | 486mW |
| Number of Bits | 10 |
| Converter Type | ADC, PROPRIETARY METHOD |
| Resolution | 1.25 B |
| Sampling Rate | 60 Msps |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Output Bit Code | OFFSET BINARY |
| Integral Nonlinearity (INL) | 2 LSB |
| Sample and Hold / Track and Hold | TRACK |
| Output Format | PARALLEL, WORD |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Width | 5.3mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Analog Devices, Inc. and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
