Welcome to Hotenda.com Online Store!

OP179GRTZ-REEL7
Hotenda
50mA per Channel 300nA 56 dB Instrumentational OP Amps 0.7μA 4.5V~12V ±2.25V~6V OP179 5 Pins SC-74A, SOT-753
SOT-23
OP179GRTZ-REEL7 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Number of Pins | 5 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 5 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Subcategory | Operational Amplifiers |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Technology | BIPOLAR |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | OP179 |
| Pin Count | 5 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 3.75mA |
| Slew Rate | 3V/μs |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Common Mode Rejection Ratio | 56 dB |
| Current - Input Bias | 300nA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 4.5V~12V ±2.25V~6V |
| Output Current per Channel | 50mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5mV |
| Gain Bandwidth Product | 5MHz |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -5V |
| Unity Gain BW-Nom | 5000 kHz |
| Voltage Gain | 86.02dB |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 0.7μA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 70dB |
| Low-Offset | NO |
| Frequency Compensation | YES |
| Supply Voltage Limit-Max | 8V |
| Low-Bias | NO |
| Micropower | NO |
| Bias Current-Max (IIB) @25C | 0.3μA |
| Programmable Power | NO |
| Neg Supply Voltage-Max (Vsup) | -8V |
| Wideband | NO |
| Length | 2.9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.508111 | $0.508111 |
| 10 | $0.479349 | $4.79349 |
| 100 | $0.452216 | $45.2216 |
| 500 | $0.426619 | $213.3095 |
| 1000 | $0.402471 | $402.471 |
Similar Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps from Hotenda and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
