Welcome to Hotenda.com Online Store!

CMP402GSZ-REEL
Hotenda
Surface Mount Tape & Reel (TR) 60 ns μs Linear Comparators 90dB dB 3μA pA 1.4mA μA 3mV mV Surface Mount
SOT-23
CMP402GSZ-REEL Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago) |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | General Purpose |
| Subcategory | Comparator |
| Technology | BICMOS |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 4 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | CMP0402 |
| Pin Count | 16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | CMOS, TTL |
| Number of Elements | 4 |
| Power Supplies | 3/5/+-5V |
| Nominal Supply Current | 1.4mA |
| Power Dissipation | 40mW |
| Max Supply Current | 1.4mA |
| Propagation Delay | 75 ns |
| Quiescent Current | 1mA |
| Response Time | 60 ns |
| Common Mode Rejection Ratio | 60 dB |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | ±5V |
| Input Offset Voltage (Vos) | 3mV |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -5V |
| Voltage Gain | 90dB |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 60dB |
| Supply Voltage Limit-Max | 8V |
| Max Input Current | 3μA |
| Input Bias Current | 3μA |
| Neg Supply Voltage-Max (Vsup) | -8V |
| Current - Quiescent (Max) | 1.2mA 1mA |
| Voltage - Input Offset (Max) | 3mV @ 5V |
| Current - Input Bias (Max) | 3μA @ 5V |
| Hysteresis | 2mV |
| CMRR, PSRR (Typ) | 60dB CMRR, 60dB PSRR |
| Height Seated (Max) | 1.75mm |
| Length | 9.9mm |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $11.317943 | $11.317943 |
| 10 | $10.677305 | $106.77305 |
| 100 | $10.072929 | $1007.2929 |
| 500 | $9.502763 | $4751.3815 |
| 1000 | $8.964871 | $8964.871 |
Similar Linear - Comparators from Hotenda and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
