Welcome to Hotenda.com Online Store!

ADUM1201ARZ
Hotenda
ADUM1201ARZ datasheet pdf and Digital Isolators product details from Analog Devices Inc. stock available on our website
SOT-23
ADUM1201ARZ Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 22 Weeks |
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 540.001716mg |
| Operating Temperature | -40°C~105°C |
| Packaging | Tube |
| Series | iCoupler® |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | General Purpose |
| Technology | Magnetic Coupling |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 3V |
| Depth | 1.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | ADUM1201 |
| Pin Count | 8 |
| Voltage - Isolation | 2500Vrms |
| Operating Supply Voltage | 3V |
| Polarity | Bidirectional |
| Number of Channels | 2 |
| Operating Supply Current | 600μA |
| Output Current | 35mA |
| Propagation Delay | 150 ns |
| Turn On Delay Time | 45 ns |
| Data Rate | 1Mbps |
| Rise Time | 3ns |
| Rise / Fall Time (Typ) | 10ns 10ns |
| Max Input Current | 10μA |
| Channel Type | Unidirectional |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) | 150ns, 150ns |
| Common Mode Transient Immunity (Min) | 25kV/μs |
| Inputs - Side 1/Side 2 | 1/1 |
| Isolated Power | No |
| Pulse Width Distortion (PWD) | 40 ns |
| Length | 5mm |
| Width | 4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $2.78000 | $2.78 |
| 98 | $2.36337 | $231.61026 |
| 196 | $2.04827 | $401.46092 |
| 588 | $1.74366 | $1025.27208 |
A dual-channel digital isolator, the ADUM1201ARZ is based on the iCoupler® technology from Analog Devices, Inc. These isolation components, which combine high speed CMOS and monolithic transformer technologies, offer remarkable performance qualities that are superior to alternatives like optocouplers.
The design challenges that are often connected with optocouplers are eliminated by iCoupler devices by omitting the use of LEDs and photodiodes.
The straightforward iCoupler digital interfaces and steady performance characteristics alleviate the normal optocoupler worries about erratic current transfer ratios, nonlinear transfer functions, and temperature and lifetime impacts. These iCoupler solutions do away with the requirement for external drivers and other discrete components. Additionally, at comparable signal transmission rates, iCoupler devices use one-tenth to one-sixth the power of optocouplers.
Two separate isolation channels are offered by the ADuM1200/ADuM1201 isolators in a range of channel configurations and data rates (see the Ordering Guide). In order to be compatible with lower voltage systems and to provide voltage translation functionality across the isolation barrier, both devices work with a supply voltage that ranges from 2.7 V to 5.5 V on either side. The ADuM1200/ADuM1201 also offer tight channel-to-channel matching (3 ns for CR grade) and reduced pulse width distortion (3 ns for CR grade). The ADuM1200/ADuM1201 isolators, in contrast to existing optocoupler substitutes, offer a proprietary refresh feature that guarantees dc accuracy in the absence of input logic transitions and during power-up and power-down situations.
The ADuM1200W and ADuM1201W are automotive-grade versions qualified for 125°C operation.
High temperature operation: 125°C
High data rate: dc to 25 Mbps (NRZ)
Precise timing characteristics
- 3 ns maximum pulse width distortion
- 3 ns maximum channel-to-channel matching
High common-mode transient immunity: >25 kV/μs
Safety and regulatory approvals
- UL recognition
-- 2500 V rms for 1 minute per UL 1577
CSA Component Acceptance Notice 5A
VDE Certificate of Conformity
- DIN V VDE V 0884-10 (VDE V 0884-10): 2006-12
- VIORM = 560 V peak
Qualified for automotive applications
Narrow body, RoHS-compliant, SOIC 8-lead package
Low power operation
- 5 V operation
-- 1.1 mA per channel maximum at 0 Mbps to 2 Mbps
-- 3.7 mA per channel maximum at 10 Mbps
-- 8.2 mA per channel maximum at 25 Mbps
- 3 V operation
-- 0.8 mA per channel maximum at 0 Mbps to 2 Mbps
-- 2.2 mA per channel maximum at 10 Mbps
-- 4.8 mA per channel maximum at 25 Mbps
Bidirectional communication
3 V/5 V level translation
RS-232/RS-422/RS-485 transceiver isolation
Digital field bus isolation
Hybrid electric vehicles, battery monitor, and motor drive
Size-critical multichannel isolation
SPI interface/data converter isolation
Similar Digital Isolators from Hotenda and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
