Welcome to Hotenda.com Online Store!

ADUC831BSZ
Hotenda
62KB 62K x 8 FLASH 8052 8-Bit Microcontroller MicroConverter® ADuC8xx Series ADUC831 52 Pin 16MHz 3V 52-QFP
SOT-23
ADUC831BSZ Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 52-QFP |
| Number of Pins | 52 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | MicroConverter® ADuC8xx |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 52 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 5V SUPPLY |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 16MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ADUC831 |
| Pin Count | 52 |
| Interface | EBI/EMI, I2C, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 62kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 34 |
| RAM Size | 2.25K x 8 |
| Memory Type | EEPROM, FLASH |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Core Processor | 8052 |
| Peripherals | PSM, Temp Sensor, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 62KB 62K x 8 |
| Connectivity | EBI/EMI, I2C, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 8x12b; D/A 2x12b |
| Access Time | 16 μs |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 8b |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Resolution | 1.5 B |
| Sampling Rate | 247 ksps |
| Density | 496 kb |
| EEPROM Size | 4K x 8 |
| Number of ADC Channels | 8 |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Height | 2.1mm |
| Length | 10.2mm |
| Width | 10.2mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $22.31000 | $22.31 |
| 500 | $22.0869 | $11043.45 |
| 1000 | $21.8638 | $21863.8 |
| 1500 | $21.6407 | $32461.05 |
| 2000 | $21.4176 | $42835.2 |
| 2500 | $21.1945 | $52986.25 |
ADUC831BSZ microcontroller features the highest performance and offer a broad selection of upgraded connectivity and inputs. ADUC831BSZ datasheet is an excellent option for a variety of smaller and medium-sized tasks and full platform solutions. Analog Devices Inc. ADUC831BSZ is suitable for Motor drive, Medical equipment, Industrial applications, Printers, and scanners, Alarm systems, and Home audio appliances.
Packaged in a 52-QFP format. In total, MCU chip has 34 inputs and outputs. In the case of the IC chip, the type of mounting is Surface Mount. As the name implies, this Microcontroller is based on the 8-Bit core. There is a type of program memory called FLASH in the Microcontroller. Temperatures within -40°C~125°C TA range are measured by this Microcontroller. A MicroConverter? ADuC8xx series electrical component is used in this application. Its program memory size is 62KB 62K x 8. There's a 8052 Core Processor inside. MICROCONTROLLER uPs, uCs, and peripheral ICs make up the Microcontroller. The MCU has a number of 52 terminals. The part works on a 8-bit basis. The component always operates in 3V supply voltage. With YES DMA channels, Microcontroller chip can handle large data transfers. This MCU is implemented with 62kB memory. ADUC831 Microcontroller is the base part number that you can use to find out its alternatives. This device is extremely efficient when operated at a frequency of 16MHz. On the chip, there are 52 pins that are accessible. It comes with 3 timers/counters that can be set up. A total of 52 pins are included in the package. EEPROM, FLASH memory is one of the features of this equipment. As a few examples, there are additional features like ALSO OPERATES AT 5V SUPPLY that are available in the software. It consists of 8 channels in total for the ADC. 2 PWM channels are used by the device. There are 1 I2C channels included in the part, which has been designed for the purpose.
MicroConverter? ADuC8xx series
Base part number of ADUC831
The memory type of EEPROM, FLASH
Additional features of ALSO OPERATES AT 5V SUPPLY
1 I2C channels
52 Terminals
Based on the 8-Bit
Comes with 52 Pins
There are a lot of Analog Devices Inc. ADUC831BSZ Microcontroller applications. ADUC831BSZ MCU is usually applied for Measurement and control field, Consumer electronics products, Network communication, mobile communication, Office automation equipment and computer peripherals, Industrial control Instrumentation and process control, Agriculture, transportation, Navigation control, Network application, Metering & measurement, Day to day life, Safety, Medical instruments and Automobile industry.
Microwave ovens
Automatic braking system
Instrument control
Mice
Christmas lights
Removable disks
Robots
Dishwashers
Accu-check
Fax machines
Similar Embedded - Microcontrollers from Hotenda and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
