Welcome to Hotenda.com Online Store!

ADUC7024BSTZ62-RL
Hotenda
62KB 31K x16 FLASH ARM7® 16/32-Bit Microcontroller MicroConverter® ADuC7xxx Series ADUC7024 64 Pin 44MHz 3V 64-LQFP
SOT-23
ADUC7024BSTZ62-RL Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | MicroConverter® ADuC7xxx |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Max Power Dissipation | 120mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 44MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ADUC7024 |
| Pin Count | 64 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Interface | EBI/EMI, I2C, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 62kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 30 |
| RAM Size | 2K x 32 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM7® |
| Peripherals | PLA, PWM, PSM, Temp Sensor, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16/32-Bit |
| Program Memory Size | 62KB 31K x16 |
| Connectivity | EBI/EMI, I2C, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 10x12b; D/A 2x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Access Time | 44 μs |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 16b |
| PWM Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Resolution | 1.5 B |
| Sampling Rate | 1 Msps |
| Core Architecture | ARM |
| Number of UART Channels | 1 |
| Number of ADC Channels | 10 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $259.505811 | $259.505811 |
| 10 | $250.972738 | $2509.72738 |
| 25 | $249.228141 | $6230.703525 |
| 50 | $247.495671 | $12374.78355 |
| 100 | $242.405162 | $24240.5162 |
| 500 | $225.074431 | $112537.2155 |
Similar Embedded - Microcontrollers from Hotenda and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
