Welcome to Hotenda.com Online Store!

ADSP-BF533SBBCZ500
Hotenda
0.8mm Copper, Silver, Tin 148kB CPLD Blackfin? Series ADSP-BF533 160 Pin 500MHz 1.2V 160-LFBGA, CSPBGA
SOT-23
ADSP-BF533SBBCZ500 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
| Contact Plating | Copper, Silver, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 160-LFBGA, CSPBGA |
| Number of Pins | 160 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | Blackfin® |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 160 |
| Termination | SMD/SMT |
| Type | Fixed Point |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Additional Feature | ALSO REQUIRES 3V OR 3.3V SUPPLY |
| Subcategory | Microprocessors |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Frequency | 500MHz |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | ADSP-BF533 |
| Pin Count | 160 |
| Interface | SPI, SSP, UART |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 800mV |
| Memory Size | 148kB |
| RAM Size | 148kB |
| Memory Type | SRAM |
| Bit Size | 32 |
| Data Bus Width | 16b |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Address Bus Width | 19b |
| Core Architecture | Blackfin |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of Programmable I/O | 16 |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Number of UART Channels | 1 |
| Max Junction Temperature (Tj) | 105°C |
| Barrel Shifter | YES |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | ROM (1kB) |
| Ambient Temperature Range High | 85°C |
| Voltage - Core | 1.20V |
| Height | 1.7mm |
| Length | 12mm |
| Width | 12mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $30.78000 | $30.78 |
| 10 | $28.38700 | $283.87 |
| 189 | $24.24079 | $4581.50931 |
Similar Embedded - DSP (Digital Signal Processors) from Hotenda and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
