Welcome to Hotenda.com Online Store!

ADSP-2191MKSTZ-160
Hotenda
0.5mm CPLD ADSP-21xx Series ADSP-2191 144 Pin 160MHz 2.5V 144-LQFP
SOT-23
ADSP-2191MKSTZ-160 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 months ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 144-LQFP |
| Number of Pins | 144 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | ADSP-21xx |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 144 |
| Type | Fixed Point |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Subcategory | Digital Signal Processors |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 160MHz |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ADSP-2191 |
| Pin Count | 144 |
| Operating Supply Voltage | 2.5V |
| Interface | Host Interface, SPI, SSP, UART |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 2.37V |
| RAM Size | 160kB |
| Memory Type | SRAM |
| Number of Bits | 16 |
| Bit Size | 16 |
| Data Bus Width | 16b |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Address Bus Width | 22b |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Voltage - I/O | 3.00V 3.30V |
| Number of UART Channels | 1 |
| Barrel Shifter | YES |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | External |
| Ambient Temperature Range High | 70°C |
| Voltage - Core | 2.50V |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Height | 1.6mm |
| Length | 20mm |
| Width | 20mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $85.466640 | $85.46664 |
| 10 | $80.628905 | $806.28905 |
| 100 | $76.065005 | $7606.5005 |
| 500 | $71.759439 | $35879.7195 |
| 1000 | $67.697584 | $67697.584 |
It is a kind of electronic component that comes in a package of 144-LQFP.A packaging way of Tray is provided.The fact that it belongs to the Fixed Point family means that it can be applied to a wide range of applications.It is mounted in the direction of Surface Mount as shown in the image below.It is essential that 0°C~70°C TA is kept at a temperature that ensures proper operation of the machine.The digital voltage range of 3.00V 3.30V refers to the voltage that can be input or output.The ADSP-21xx series contains this digital signal processor.The terminations for its uses are 144.A voltage of 2.5V is used as the supply voltage.There are 144 component pins.The configuration of the device includes 144 pins.Several related parts can be identified using its base part number, ADSP-2191.A specific design is present for the device in order for it to operate at the frequency of 160MHz.It adopts Surface Mount as its mounting way.Based on its specific characteristics, this device can be classified into the subcategory of Digital Signal Processors.This device can be powered by voltages as low as 2.37V.It can be supplied with a maximum voltage of 3.6V.Using 2.5V as the supply voltage, it operates.It is possible to configure the data format and transfer speed of 1 UART channels for synchronous serial communication.Count, measure, and measure external events using 3 timers/counters.It uses SRAM as its memory type.In the device, 16 information is stored.To communicate over short distances, this embedded system uses 2 SPI channels.
Supplied in the 144-LQFP package
Operating supply voltage of 2.5V
3 timers/counters
There are a lot of Analog Devices Inc. ADSP-2191MKSTZ-160 DSP applications.
Finite impulse response digital filters
Scene analysis technology
Telephone conversations
Smart phones
Tomography technology
Vibration signal processing
Remote sensing image processing technology
Spectral density estimation
3D tomography and imaging processing
Dam design
Similar Embedded - DSP (Digital Signal Processors) from Hotenda and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
