Welcome to Hotenda.com Online Store!

ADSP-21160NCBZ-100
Hotenda
1.27mm Copper, Silver, Tin 1.93.3V 4MB CPLD SHARC? Series ADSP-21160 400 Pin 100MHz 1.9V 400-BBGA
SOT-23
ADSP-21160NCBZ-100 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Lifecycle Status | CONTACT ADI (Last Updated: 1 week ago) |
| Contact Plating | Copper, Silver, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 400-BBGA |
| Number of Pins | 400 |
| Operating Temperature | -40°C~100°C TC |
| Packaging | Tray |
| Series | SHARC® |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 400 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Type | Floating Point |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Additional Feature | ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Subcategory | Digital Signal Processors |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.9V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Frequency | 100MHz |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | ADSP-21160 |
| Pin Count | 400 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 2.63V |
| Power Supplies | 1.93.3V |
| Interface | Host Interface, Link Port, Serial Port |
| Max Supply Voltage | 3.47V |
| Min Supply Voltage | 1.8V |
| Memory Size | 4MB |
| RAM Size | 512kB |
| Number of Bits | 32 |
| Bit Size | 32 |
| Data Bus Width | 32b |
| Address Bus Width | 32 |
| Core Architecture | SHARC |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | NO |
| RAM (words) | 131072 |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Barrel Shifter | YES |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | External |
| Voltage - Core | 1.90V |
| Height Seated (Max) | 2.49mm |
| Length | 27mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $380.120720 | $380.12072 |
| 10 | $358.604453 | $3586.04453 |
| 100 | $338.306088 | $33830.6088 |
| 500 | $319.156686 | $159578.343 |
| 1000 | $301.091214 | $301091.214 |
Similar Embedded - DSP (Digital Signal Processors) from Hotenda and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
