Welcome to Hotenda.com Online Store!

ADSP-21062LKSZ-160
Hotenda
0.5mm CPLD SHARC? Series ADSP-21062 240 Pin 40MHz 3.3V 240-BFQFP Exposed Pad
SOT-23
ADSP-21062LKSZ-160 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 240-BFQFP Exposed Pad |
| Number of Pins | 240 |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TC |
| Packaging | Tray |
| Series | SHARC® |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 240 |
| Type | Floating Point |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Subcategory | Digital Signal Processors |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 40MHz |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ADSP-21062 |
| Pin Count | 240 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | Host Interface, Link Port, Serial Port |
| Max Supply Voltage | 3.45V |
| Min Supply Voltage | 3.15V |
| RAM Size | 256kB |
| Number of Bits | 32 |
| Supply Current-Max | 530mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Bus Width | 32b |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Address Bus Width | 32 |
| Core Architecture | SHARC |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 2000000 |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Number of Serial I/Os | 2 |
| Number of External Interrupts | 3 |
| Barrel Shifter | YES |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| On Chip Data RAM Width | 1 |
| Non-Volatile Memory | External |
| Number of DMA Channels | 10 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $221.90000 | $221.9 |
Similar Embedded - DSP (Digital Signal Processors) from Hotenda and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
