Welcome to Hotenda.com Online Store!

AD1376KD
Hotenda
16 Bit ADC AD1376 15V 32-CDIP (0.900, 22.86mm)
SOT-23
AD1376KD Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 32-CDIP (0.900, 22.86mm) |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Gold (Au) |
| Subcategory | Analog to Digital Converters |
| Max Power Dissipation | 850mW |
| Technology | HYBRID |
| Terminal Position | DUAL |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 15V |
| Base Part Number | AD1376 |
| Pin Count | 32 |
| Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Configuration | S/H-ADC |
| Interface | Parallel, Serial |
| Power Dissipation | 850mW |
| Number of Bits | 16 |
| Input Type | Single Ended |
| Architecture | SAR |
| Max Input Voltage | 20V |
| Converter Type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| Reference Type | Internal |
| Data Interface | Parallel |
| Resolution | 2 B |
| Sampling Rate | 0.065 MHz |
| Voltage - Supply, Analog | ±14.5V~15.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Max Dual Supply Voltage | 15.5V |
| Output Bit Code | BINARY, COMPLEMENTARY OFFSET BINARY |
| Power Consumption | 600mW |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.003% |
| Min Dual Supply Voltage | 14.5V |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Dual Supply Voltage | 15V |
| Number of Converters | 1 |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Negative Supply Voltage-Nom | -15V |
| Number of Analog Inputs | 2 |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | Unknown |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $30.878388 | $30.878388 |
| 10 | $29.130554 | $291.30554 |
| 100 | $27.481655 | $2748.1655 |
| 500 | $25.926090 | $12963.045 |
| 1000 | $24.458575 | $24458.575 |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Hotenda and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
