Welcome to Hotenda.com Online Store!

LTC2851MPMS8
Analog Devices
8 Pin Receivers 1 Bits 1/1 Drivers/Receivers
SOT-23
LTC2851MPMS8 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | EOL (Last Updated: 2 years ago) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Supplier Device Package | 8-MSOP |
| Number of Terminals | 8 |
| ECCN (US) | EAR99 |
| Transmitter Communication Type | RS-485|RS-422 |
| Receiver Communication Type | RS-485|RS-422 |
| Data Transmission Topology | Multipoint|Multidrop |
| Transmitter Signal Type | Differential |
| Receiver Signal Type | Differential |
| Number of Drivers per Line | 1@RS-422|256@RS-485 |
| Number of Receivers per Line | 10@RS-422|256@RS-485 |
| Driving Mode | 3-State |
| Number of Transmitter Enables | 0 |
| Number of Receiver Enables | 0 |
| Minimum Operating Temperature (°C) | -55 |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 125 |
| Minimum Single Supply Voltage (V) | 3 |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 3.3 |
| Maximum Single Supply Voltage (V) | 3.6 |
| Maximum Supply Current (mA) | 1 |
| Supplier Temperature Grade | Industrial |
| Standard Package Name | MSOP |
| Supplier Package | MSOP |
| Mounting | Surface Mount |
| Package Height | 0.86 |
| Package Length | 3 |
| Package Width | 3 |
| PCB changed | 8 |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Schedule B | 8542390000 |
| RoHS | Non-Compliant |
| Package | Tube |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Product Status | Active |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Manufacturer | Analog Devices Inc |
| Packaging | Tube |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Series | - |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | No |
| Part Status | LTB |
| Type | Transceiver |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Subcategory | Line Driver or Receivers |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 0.635 mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Pin Count | 8 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| Function | Line Transceiver |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Brand Name | Analog Devices Inc |
| Power Supplies | 3.3 V |
| Temperature Grade | MILITARY |
| Supply Current-Max | 1 mA |
| Data Rate | 20Mbps(Min) |
| Differential Output | YES |
| Protocol | RS422, RS485 |
| Number of Drivers/Receivers | 1/1 |
| Driver Number of Bits | 1 |
| Duplex | Full |
| Receiver Hysteresis | 25 mV |
| Interface Standard | EIA/TIA-485-A|RS-485|RS-422 |
| Isolation | Yes |
| Number of Transceivers | 1 |
| Receive Delay-Max | 70 ns |
| Output Low Current-Max | 0.004 A |
| Number of Receivers | 1 |
| Out Swing-Min | 1.5 V |
| Number of Transmitters | 1 |
| Power Supply Type | Single |
| RoHS Status | RoHS non-compliant |
Similar Interface - Drivers, Receivers, Transceivers from Analog Devices and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
