Z8F1680PM020SG
Z8F1680PM020SG
Z8F1680PM020SG
Zilog
16KB 16K x 8 FLASH eZ8 8-Bit Microcontroller Encore!® XP® Series Z8F1680 40 Pin 20MHz 2.7V 40-DIP (0.620, 15.75mm)
SOT-23
Z8F1680PM020SG Datasheet
non-compliant
In-Stock: 1988 items
Factory Lead Time 13 Weeks
Mounting Type Through Hole
Package / Case 40-DIP (0.620, 15.75mm)
Surface Mount NO
Number of Pins 40
Operating Temperature 0°C~70°C TA
Packaging Tube
Series Encore!® XP®
Published 2012
JESD-609 Code e3
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 40
Terminal Finish Tin (Sn)
Terminal Position DUAL
Supply Voltage 2.7V
Terminal Pitch 2.54mm
Frequency 20MHz
Base Part Number Z8F1680
Pin Count 40
Qualification Status Not Qualified
Supply Voltage-Min (Vsup) 1.8V
Interface I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Memory Size 16kB
Oscillator Type Internal
Number of I/O 33
RAM Size 3K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V~3.6V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER
Core Processor eZ8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Program Memory Type FLASH
Core Size 8-Bit
Program Memory Size 16KB 16K x 8
Connectivity I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Bit Size 8
Data Converter A/D 8x10b
Has ADC YES
DMA Channels NO
Data Bus Width 8b
PWM Channels YES
DAC Channels NO
Number of Timers/Counters 3
CPU Family Z8
Number of Programmable I/O 37
Height Seated (Max) 5.08mm
Quantity Unit Price Ext. Price
Z8F1680PM020SG Product Details
Z8F1680PM020SG Overview
Packaged in a 40-DIP (0.620, 15.75mm) format, this MCU is available in a compact size. There are 33 I/Os on the Microcontroller. It is important to note that the Microcontroller has a Through Hole mounting type. 8-Bit core is the basis for this Microcontroller. This program has a type of memory called FLASH for this MCU's program memory. Temperatures in this range are operated by this Microcontroller. The Encore!® XP® series includes this electrical component. There is 16KB 16K x 8 bytes of program memory in MCU, which corresponds to the size of the program. With a eZ8 Core processor, MCU is equipped with the latest technology available. This is a MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral IC. During the manufacturing process, 40 terminations were applied to the IC chip. 8-bits are used in Microcontroller. The MCU chip's supply output is 2.7V volts. Currently, MCU chip has NO DMA channels. 16kB memory size belongs to the Chip part. Alternatives can be found by looking at the base part number Z8F1680. In the case of 20MHz frequency operation, it can perform efficiently. There are YES PWM channels on the device. The chip has 40 pins. The clock has 3 timers/counters to keep track of the time. 40 pins are counted on this board. This device is embedded with a Z8 processor family, which is a powerful and efficient CPU. A total of 37 programmable I/Os are available on this board.
Z8F1680PM020SG Features
40-DIP (0.620, 15.75mm) package