Z8F082ASJ020EG2156
Z8F082ASJ020EG2156
Z8F082ASJ020EG2156
Zilog
8KB 8K x 8 FLASH eZ8 8-Bit Microcontroller Encore!® XP® Series Z8F082A 28 Pin 20MHz 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
SOT-23
Z8F082ASJ020EG2156 Datasheet
non-compliant
In-Stock: 1643 items
Type Parameter
Factory Lead Time 15 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Number of Pins 28
Operating Temperature -40°C~105°C TA
Packaging Tube
Series Encore!® XP®
Published 2008
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Frequency 20MHz
Base Part Number Z8F082A
Interface IrDA, UART, USART
Memory Size 8kB
Oscillator Type Internal
Number of I/O 23
RAM Size 1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V~3.6V
Core Processor eZ8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Program Memory Size 8KB 8K x 8
Connectivity IrDA, UART/USART
Data Converter A/D 8x10b
Watchdog Timer Yes
Quantity Unit Price Ext. Price
Z8F082ASJ020EG2156 Product Details
Z8F082ASJ020EG2156 Overview
The package is 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)-shaped. There are 23 I/Os. In the case of the IC chip, the type of mounting is Surface Mount. Microcontroller is based on the 8-Bit core architecture. The type of program memory it uses is FLASH. Temperatures in the range of -40°C~105°C TA are operated by this Microcontroller. It is part of the Encore!® XP® series of electrical components. Having a size of 8KB 8K x 8, Microcontroller has a program memory of X bytes. A eZ8 Core Processor is at the core of this Microcontroller. 8kB is the size of the memory in the IC part. Using the base part number Z8F082A, you will be able to find alternatives for the part. Using a 20MHz frequency, this electronic part can perform efficiently. On the chip, 28 pins are accessible. In total, there are 2 timers/counters on the device.
Z8F082ASJ020EG2156 Features
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package