XLDGK20DLSDLCR
XLDGK20DLSDLCR
XLDGK20DLSDLCR
SunLED
SOT-23
XLDGK20DLSDLCR Datasheet
non-compliant
In-Stock: 33319 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 6 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Packaging Bulk
Published 2013
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Color Green
Configuration Standard
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3.3V
Viewing Angle 100°, 50°
Optoelectronic Device Type SINGLE COLOR LED
Current - Test 20mA
Lens Style Oval with Domed Top
Lens Size 5.20mmx3.80mm
Luminous Intensity 2.59 cd
Millicandela Rating 2590mcd
Lens Transparency Diffused
Wavelength - Peak 515nm
Wavelength - Dominant 525nm
Height 7mm