UVZ1J101MPD1TD
UVZ1J101MPD1TD
UVZ1J101MPD1TD
Nichicon
UVZ 100μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 215mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
SOT-23
UVZ1J101MPD1TD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 15706 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount PCB, Through Hole
Terminal Shape WIRE
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -55°C~105°C
Packaging Tape & Box (TB)
Published 2005
Series UVZ
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 100μF
Voltage - Rated DC 63V
Packing Method AMMO PACK
Lead Pitch 5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.197 5.00mm
Lead Diameter 600 μm
Voltage 63V
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 189μA
Ripple Current 215mA
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Tan Delta 0.1
Ripple Current @ Low Frequency 215mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 322.5mA @ 10kHz
Dissipation Factor 0.1 %
Lead/Base Style Straight
Diameter 10mm
Height 12.5mm
Height Seated (Max) 0.551 14.00mm
REACH SVHC No SVHC
RoHS Status ROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
UVZ1J101MPD1TD Product Details
UVZ1J101MPD1TD Overview
Full charge should result in a ripple current of 322.5mA @ 10kHz.In the lowest charge, the ripple current is 215mA @ 120Hz.The height seated (Max) should be kept below 0.551 14.00mm.Based on the dissipation factor of 0.1 %, it operates.The capacitor operates at a voltage of 63V - Rated DC.When operating at -55°C~105°C, high efficiency can be achieved.
UVZ1J101MPD1TD Features
the ripple current is 322.5mA @ 10kHz.
the ripple current is 215mA @ 120Hz.
a dissipation factor of 0.1 %
voltage - Rated DC of 63V
an operating temperature of -55°C~105°C